Vücut Şeklini Belirleme ve Ölçü Alma

By Posted on 0 Yorum3Dk Oku1440 Görüntülenme

İster internetten, ister mağazadan ya da terzide kıyafet diktirirken ilk bilmemiz gereken kural, kendi vücut tipimizi ve ölçülerimizi bilmektir. Vücut tipi ve ölçü bilgisi bizim doğru kıyafeti seçmemizde büyük avantaj sağlayacaktır.

Vücut tipini belirleme ve vücut ölçüsünü alma, doğru ve şık giyinebilmenin ilk ve temel kuralıdır…

Vücut ölçülerimizi nasıl öğreniyoruz? Ölçülerimizi belirleyebilmek için esnek bir mezura, mezura yoksa bir parça ip kullanacağız. Eğer sadece ipe sahipseniz ipi mezura gibi kullanın sonrasında ipi düz cetvel ile ölçün.

Vücudumuzun hangi kısımlarını ölçüyoruz?

  1. Göğüs Bölgesi
  2. Bel Bölgesi
  3. Kalça Bölgesi
  4. Omuz Bölgesi
  5. İç Bacak

Göğüs ölçüsü nasıl hesaplanır? Mezura ya da ipi göğsünüzün en dolu kısmını dikkate alarak ve sırtımızı da içine alacak şekilde ölçü alırız. Ölçü alırken mezuranın hem sırt hem de göğüs bölgesinde yere paralel olmasına dikkat ediniz. Eğer size yardım edebilecek biri varsa, ölçü alma anında iki kolunuzu da yukarı kaldırmalısınız.

Kum Saati Vücut Tipi
Kum Saati Vücut Tipi

Moda her zaman etiketlerle alakalı değildir. Markalarla ilgisi yoktur. İçten gelen başka şeylerle alakalıdır. Ralph Lauren

Bel ölçüsü nasıl alınır?

Birçok kişi bel bölgesini pantolon kemerinin denk geldiği yer olarak düşünür. Oysa bel bölgesi, göbek deliğinin üstü ile göğüs kafesinin alt kısmı yani vücudun orta kısmının en dar olan kısmıdır. Bel ölçünüzü öğrenmek için mezura ya da ipi yere paralel olacak şekilde vücudunuza sarın.

1. Dikdörgen Tip 2. Ters Üçgen Tip 3. Kum Saati Tip 4. Armut Tip 5. Elma Tip

Kalça ölçüsü nasıl alınır? Kalça ölçümüzü öğrenmek için, mezura ya da ipi kalçanızın en geniş kısmına yere paralel olacak şekilde ölçme işlemini tamamlayınız. Kalça kemiği üstünden yaptığınız ölçüm sizi yanıltacaktır.

Omuz ölçüsü nasıl alınır? Omuz ölçünüzü öğrenebilmek için mutlaka bir arkadaşınızdan yardım almalısınız. Omuzlarınızı gevşek tutarak dik durunuz. Siz bu şekilde dururken arkadaşınız sizin arkanızda olacak şekilde doğrudan koltuk altından omuzlarınızı ölçmesini isteyin.


Güzel bir restorana gittiğinizde rahatlayıp bir içki içmek ve güzel giyimli insanlara bakmak istersiniz. Darmadağın giyinmiş, gömleğinin dekoltesinden göğüs kılları görünen birine bakmak istemezsiniz.


İç bacak ölçüsü nasıl alınır? İç bacak uyluk kemiğinin iç ve en üst kısmı ile ayak bileğinin alt kısmı arasındaki uzunluğu ifade eder. İç bacak ölçüsünün vücudunuzun ölçüsünden ziyade daha çok pantolonunuzla ilgisi vardır. Tavsiye edilen ölçme şekli en sevdiğiniz pantolonun kasık kısmından etek ucuna kadar ölçün.

Vücut şeklimizi belirleyelim. Şimdi gelelim vücut şeklimizi belirleyelim. Yaygın kullanılan 5 vücut şeklinden bahsetmek istiyorum. Vücut şeklini belirlemek nasıl giyineceğimizi belirleme açısından oldukça yol gösterici olacaktır. Yaygın kullanılan vücut tipi kategorileri

  1. Kum Saati Vücut Tipi
  2. Ters Üçgen Vücut Tipi
  3. Elma Tip Vücut
  4. Armut Tip Vücut
  5. Dikdörtgen Vücut Tipi

Mutlaka bir tarzınız olmalı. Tarzınız merdivenden inmenize yardımcı olur. Sabahları kalkmanızı sağlar. Bir yaşam tarzıdır. Onsuz hiçbir şeysiniz.

Kum Saati Tipi: İdeal olarak tanımlanan vücut tipidir. Özünde eşitlik söz konusudur. Temelinde ölçülerin birbirine oranları söz konusudur. Zayıf, kilolu, vb olsanız da eğer ölçüler arasında aşağıdaki gibi bir oran söz konusu ise kum saati vücut tipindesinizdir. Bu oran zayıf ya da kilolu da olsanız sizi endamlı gösterecektir.

Göğüs 90 – Bel 60 – Kalça 90
Göğüs 88 – Bel 58 – Kalça 88
Göğüs 102 – Bel 62 – Kalça 102

Ters Üçgen Tipi: Bu vücut tipinde bedenin üst bölgesi alt bölgeye göre geniştir. Geniş omuzlar ve dar kalçalar ön plandadır. Normal incelikte bel ile uzun bacak yapısı söz konusudur. Bu vücut tipinin en büyük avantajı uzun bacaklardır. Atletik, yüzücü, çilek vücut şeklinde de adlandırılır.

Elma Tipi: Bu vücut tipinde göğüs ve/veya bel çevresi kalça ölçüsünden daha geniştir. Elma vücut tipinde göğüs, bel ve basen bölgesinin ölçüleri birbirine oldukça yakındır. Geniş omuzlar, dolgun göğüs yapısı, kalın bir bel ve yağlı bir sırt yapısı kendisini belli eder. Bununla birlikte ince ve düzgün bacaklar söz konusudur.

Armut Tipi: Armut vücut şeklinde kalçalar vücudun en geniş kısmını oluşturur. Dar omuzlar, kısmen küçük küçük göğüsler ile ince sayılabilecek bir bel ile karakterize vücut tipidir.

Dikdörtgen Tipi: Omuz ile başlayıp kalça ile biten vücudun ölçülerinin yaklaşık olarak birbirine yakın olması söz konusudur. Küçük – normal göğüsler, oyuntusuz bel ve omuzlara simetrik kalça yapısı ile karakterizedir.

Sevgilerimle
signature

Yeni yazılarım için abone olun

Haberleri ve güncellemeleri almak için e-mail adresinizle kaydolun!

Ne Düşünüyorsun?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Henüz yorum yok.